skip navigation

House 3v3 League

                                                                     

                                 2019 OMGHA SPRING 3v3 LEAGUE

             

 

Scroll for Team Formations & Schedules

LEAGUE INFORMATION

  • Cost $60
  • Includes a new jersey
  • Smaller team sizes
  • Designed for House aged kids (Mini-Mites thru Supermites/U8)
  • 3v3 Games will be played creating more puck touches and space for each player
  • Players will sit on the borders instead of the bench for quicker line changes
  • Volunteer coaches will need to be on ice to help facilitate the games
  • Volunteer parents will need to help with the clock, border cleanup.

*We recognize that New Hope Ice Arena is not as convenient for our OMGHA families.  The alternative was to go into mid to late May at MGCC.  This is not ideal for families and the start of summer sports.  A positive...the kids get to play in the same rink as the Mighty Ducks!

*New Hope Ice Arena - 4949 Louisiana Ave N, New Hope, MN 55428 - Google Map Link - https://goo.gl/maps/t3FsSsZNvdn

Email Dan Eveland with any questions you might have at: mite@omgha.com

Spring 3v3 SCHEDULE

Saturday March 16 New Hope Ice Arena (North Rink) - 4949 Louisiana Ave N, New Hope, MN 55428
    Far End (Ducks Bench) Neutral Zone Zam End (Hawks Bench)
  9:45 - 10:45 Huskies v Fighting Hawks (M2) Wild v Capitals (MM) Irish v Black Bears (M2)
  11:00 - 12:00 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Oilers v Blackhawks (M1) Kings v North Stars (M1)
  12:15-1:15 Beavers v Buckeyes (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Gophers v Mavericks (SM)
Sunday March 17 New Hope Ice Arena (North Rink) - 4949 Louisiana Ave N, New Hope, MN 55428
    Far End (Ducks Bench) Neutral Zone Zam End (Hawks Bench)
  11:00 - 12:00 Huskies v Black Bears (M2) Wild v Capitals (MM) Irish v Fighting Hawks (M2)
  12:15 - 1:15 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Oilers v North Stars (M1) Kings v Blackhawks (M1)
  1:30 - 2:30 Beavers v Mavericks (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Gophers v Buckeyes (SM)
Saturday March 23 Maple Grove West    
    Lobby End Neutral Zone Zam End
  8:00 - 9:00 Beavers v Gophers (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Buckeyes v Mavericks (SM)
  9:15 - 10:15 Huskies v Irish (M2) Wild v Capitals (MM) Fighting Hawks v Black Bears (M2)
  10:30 - 11:30 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) North Stars v Blackhawks (M1) Kings v Oilers (M1)
Sunday March 24 Maple Grove West    
    Lobby End Neutral Zone Zam End
  8:00 - 9:00 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Kings v North Stars (M1) Oilers v Blackhawks (M1)
  9:15 - 10:15 Huskies v Fighting Hawks (M2) Wild v Capitals (MM) Irish v Black Bears (M2)
  10:30 - 11:30 Beavers v Buckeyes (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Gophers v Mavericks (SM)
Saturday March 30 Maple Grove West    
    Lobby End Neutral Zone Zam End
  8:00 - 9:00 Huskies v Black Bears (M2) Wild v Capitals (MM) Irish v Fighting Hawks (M2)
  9:15 - 10:15 Beavers v Mavericks (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Gophers v Buckeyes (SM)
  10:30 - 11:30 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Kings v Blackhawks (M1) Oilers v North Stars (M1)
Sunday March 31 Maple Grove West    
    Lobby End Neutral Zone Zam End
  8:00 - 9:00 Beavers v Gophers (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Buckeyes v Mavericks (SM)
  9:15 - 10:15 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Kings v Oilers (M1) North Stars v Blackhawks (M1)
  10:30 - 11:30 Huskies v Irish (M2) Wild v Capitals (MM) Fighting Hawks v Black Bears (M2)
Saturday April 6 New Hope Ice Arena (South Rink) - 4949 Louisiana Ave N, New Hope, MN 55428
                  Far End Neutral Zone             Zam End
  8:00 - 9:00 Huskies v Fighting Hawks (M2) Wild v Capitals (MM) Irish v Black Bears (M2)
  9:15 - 10:15 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Oilers v Blackhawks (M1) Kings v North Stars (M1)
  10:30 - 11:30 Beavers v Buckeyes (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Gophers v Mavericks (SM)
Sunday April 14 Maple Grove West    
    Lobby End Neutral Zone Zam End
  8:00 - 9:00 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) Oilers v North Stars (M1) Kings v Blackhawks (M1)
  9:15 - 10:15 Huskies v Black Bears (M2) Wild v Capitals (MM) Irish v Fighting Hawks (M2)
  10:30 - 11:30 Beavers v Mavericks (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Gophers v Buckeyes (SM)
Saturday April 20 Maple Grove West    
    Lobby End Neutral Zone Zam End
  8:15 - 9:15 Beavers v Gophers (SM) Sharks v Golden Knights (GM1/GMM) Buckeyes v Mavericks (SM)
  9:30 - 10:30 Huskies v Irish (M2) Wild v Capitals (MM) Fighting Hawks v Black Bears (M2)
  10:45 - 11:45 Nittany Lions v Wolverines (U8/GM2) North Stars v Blackhawks (M1) Kings v Oilers (M1)

MM - Boys Teams

Wild (Green)     Capitals (Red)  
Colton Everett   Nickolas Anderson
Brooks Faust   Jack Illies
Carter Fulton   Joseph Kassera
Louis LeClair   Asher Paquin
Jase Jaeger   Spencer Peterson
Parker Osborne   Joshua Price
Bennett Robertson   Ethan Ray
Charlie Strey   Peter Rice
Nolan Sieling   Hudson Rogowski
Arseniy Tsapov   Andrew Schmidt
Charles Wall   Mathias Schultz
Louis Williams   Steven Thoreson
      Hudson Williams
HC: Faust     HC: Rogowski  

GM 1's & MM Girls Teams

Sharks (teal)    

Golden Knights (gold)

 
Addy Bloodgood   Greta Bross
Bay Brecht   Kenzie Capp
Grace Burggraff   Brynn Engelkes
Izabella Dass   Lucy Huna
Emme Erickson   Clara Peterson
Mya Johnson   Maggie Sawchyn
Avery Pauli   Lucia Serrano
Allison Ripley   Katherine Tofte
Sophie St. Jacque   Andie Williams
         

Coaches: Brecht, Erickson,

   

Coaches: Bross, Peterson, Tofte,

 
Johnson, St. Jacque   Williams  

Mite 1 Teams

Kings (grey)    

North Stars (green)

    Oilers (orange)    

Blackhawks (black)

 
William Andries   Rocco Brooks   Theodore Bensen   Charles Canfield
Ethan Dee   Riley Hedlund   Gavin Brooks   Hudson Graves
Gavin Dierkhising   Jacob Hemmesch   Calvin Durdahl III   Maiya Lodahl
Jaxon Holen   Benton Hurt-Hicks   Tyler Fisher   Henry Lovas
Dylan Kallor   Hudson LeClair   Howard Hadden   Graham Lundquist
Jordan May   Emmitt McDowell   Lincoln Kolin   Henrik Nei
Cullen Minnich   Declan Opatz   Mason Palmquist   Shea O'Leary
Ryan Monson   Evan Podgorski   Jameson Schultz   McCoy O'Leary
Gavin Pauli   Zachary Roberts   Graham Sieling   Ben Pederson
Jack Rohland               Logan Roisum

Coaches: Dierkising

    Coaches: Hemmesch LeClair,   Coaches: Brooks Fischer,   Coaches: Canfield, Graves,
Kallor, Monson    

McDowell, Opatz

    Palmquist     Nei, Pederson, O'Leary

Mite 2 Teams

Black Bears (blue)

    Irish (gold)    

Fighting Hawks (green)

    Huskies (black)  
Hartley Crumb   Brant Gornick   Anderson Bakken   Kyle Albers
Luke Jaster   Caelyn Engelkes   Liam Craig   Marek Ball
Greyson Kelzenberg   Ryan Eveland   Sawyer Duffing   Theodore Berg
Jack Ladell   Mara Kretz   Brant Faust   Easton Bringe
Calvin Lestina   Konnor Kvaas   Ashton Herman   Chase Kisch
Jacob McElroy   Carter Marsh   Eli Hooper   Dominick Klatt
Lucas Nenovich   Owen Nelson   Thomas Jacobs   Riley Krebs
Jake Norton   Jakob O'Hara   Connor James   Graeme McMullin
Korbin Roeder   Ethan Ronia   Levan Lesnar   Landon Scherer
Dylan Sporre   Brayden Schoenrock   Arush Mishra   William Sivongsay
Leo Starkey   Cole Waffensmith   Arnav Ranjith   Sawyer Webb
Reece Villano               Jude Woodruff
Coaches: Gerber, Ladell,   Coaches: Eveland, Lee,   Coaches: Bakken, Faust,   Coaches: Berg, Krebs,

Nenovich, Starkey

    Nelson, O'Hara     Jacobs    

McMullin, Scherer

 

U8 & GM2 Teams

Nittany Lions (blue)

   

Wolverines (white)

 
Alexis Bretto   Charlotte Barnhouse
Kendall Capp   Elle Beauclaire
Aubrey Dittbenner   Samantha Bolin
Jenna Doucette   Mallory Claussen
Maggie Grant   Chelsea Fisher
Addison King   Kinley Rudek
Sophia Liu   Sophia Soderberg
Aubrey Neff   Kylie Sowards
Isabella Osberg   Bristol Tapani
Kaitlyn Poska   Allison Tofte
Viviana Prokop   Isabella Ueland
Joss Reid   McKenna Ueland
Greta Swenson   Kelcie Wicklund
Coaches: Bretto, Dittbenner, Grant   Coaches: Barnhouse, Fisher, Sowards
Osberg, Poska, Prokop   Tofte, Wicklund  

Supermite Teams

Beavers (green)    

Buckeyes (grey)

   

Gophers (maroon)

   

Mavericks (purple)

 
Colton Dee   Tristan Belov   Hunter Bahl   Liam Biederwolf
Samuel DeYonge   Brooks Brecht   Braxton Bodnar   Gavin Bolin
Thomas Fisher   Griffin Brooks   Jacob (Jake) Burggraff   Hunter Hedlund
Carter Klein   Cade Gilbert   Gavin Chung   Colton King
Alexander Kronlund   Jack Houston   Jonathan Farah   Brennan Lodahl
Nathan Lindmeyer   Jack Kangas   Porter Jacobson   Eric McDowell
Mason Madler   Cole Rogowski   Cameron Jansen   Henry Olson
Zachary Martin   Brayden Sathre   Wesley Johnson   William Peterson
Braden Parks   Blake Schneider   Lance Olstadt   Lucas Salitros
Ezekiel Perzhu   Bradley Schneider   Matthew Richardson   Jaxson Towey
Jabez Perzhu   Colin Van Heuveln   Nolan Weigel      
Coaches: Fisher, Kronlund,   Coaches: Brecht, Brooks,   Coaches: Jacobson, Johnson,   Coaches: Biederwolf,
Martin     Rogowski, Sathre   Olstadt, Weigel     King, McDowell, Olson
                  Petersen